Zar bi Crkva trebala plaćati porez???

Zar bi Crkva trebala plaćati porez???

Objavljeno: 22.9.2009. 23:15:00

Predsjednikovo predlaganje 'poreza za katolike' Andrija Hebrang je okarakterizirao kao vrijeđanje i proganjanje Katoličke crkve, koje ga podsjeća na doba komunizma.

Nakon što je predsjednik Stjepan Mesić ponovno Crkvi "očitao bukvicu", oglasio se i njegov mogući nasljednik, HDZ-ovac Andrija Hebrang

Mesićevi istupi, kaže, podsjećaju na komunistička vremena i progone Katoličke crkve u Hrvatskoj. 

"Stjepan Mesić u svojim istupima često omalovažava, pa i vrijeđa Crkvu kao instituciju, a time i sve vjernike", kazao je Hebrang dodajući kako je predsjednikov prijedlog o "crkvenom porezu dnevnopolitički motiviran". 

Svećenik i sociolog don Ivan Grubišić kaže da predsjednik samo štiti ustavne odredbe, prema kojima je hrvatska demokratska, socijalna i pravna država u kojoj su svi građani jednaki. On smatra da bi Crkva, kao što to rade svi drugi, trebala plaćati PDV i podnositi izvještaje o poslovanju kako bismo znali na što troši novac građana. 
"Ne branim Mesića. Branim ustavna načela, jer bez njihova poštivanja Hrvatska će potonuti u srednji vijek i feudalno doba", kazao je u utorak za Net.hr don Grubišić. 
Predstavnici ostalih vjerskih zajednica u Hrvatskoj uglavnom ne žele komentirati predsjednikove riječi dok "to ne bude službeni prijedlog". 

"Mesić zna što stoji u ugovoru Hrvatske sa Svetom Stolicom te zato njegovo zalaganje za crkvenim porezom smatram prilično proizvoljnom idejom, a osim toga, poručio bih mu da katolici itekako plaćaju porez. Tko u ovoj zemlji plaća porez ako ne katolici. I ja, kao i svi vjernici, želim da dio poreza koji plaćaju ide Crkvi, a prema ugovoru to je 0,5 posto iz proračuna", izjavio je, pak, teolog Adalbert Rebić

Predsjednik Mešihata islamske zajednice u Hrvatskoj efendija Ševko Omerbašić predlaže Mesiću da spusti tenzije kada su odnosi s Crkvom u pitanju, jer je on ipak "predsjednik svih građana, bez obzira na pripadnost". No, također je podsjetio da porez plaćaju svi vjernici i da dio tih sredstava odlazi vjerskim zajednicama. 

HSLS-ovac Ivan Čehok podsjeća da bi za uvođenje crkvenog poreza bilo potrebno izmijeniti ili čak raskinuti međudržavni ugovor sa Svetom Stolicom, za što u Hrvatskoj vjerojatno nema konsenzusa ni želje. Osobno je, kaže, za strože odvajanje države od Crkve. 

SDP-ov predsjednički kandidat Ivo Josipović, pak, tvrdi da se taj ugovor može mijenjati ili otkazivati samo suglasjem stranaka ili prema međunarodnom pravu. 

"Postoje različiti modeli financiranja vjerskih potreba građana. Koji god model izabrali, on mora biti transparentan i u prihodima i u rashodima. Jednako treba tretirati sve vjerske zajednice, jednako porezno opterećivati građane te podržavati laički karakter države. Podržavam svaki model koji je pravedan i koji je odraz društvenog konsenzusa", kazao je Josipović za Jutarnji

No, pitanje koje je Mesić potegao posebno je "zaškakljalo" Hrvatsku kršćansku koaliciju koja okuplja crkve i vjernike "reformacijske baštine". 

Mario Dučić tako kaže da je Katolička crkva u Hrvatskoj privilegirana i zaštićena, dok su druge, manje, posebice protestantske zajednice, zanemarene jer država s njima nije sklopila ugovor, a zapravo to ni ne želi. 

Net.hr


Zašto Crkva ne bi morala polagati račune državi?
Zašto ne bi plaćala porez?
Zašto je plaćanje PDV-a isto što i progon? 
Šta bi o toj ideji trebali misliti građani koji državi PDV plaćaju više nego onomad kmetovi namet?
Zašto svi ne znaju što točno stoji u tajanstvenom Ugovoru sa Svetom Stolicom?
Kako se Kaptol nosi sa svećenikom Ivanom Grubišićem?

Nema komentara:

Objavi komentar